Manifesto

“Mekân çıt eder kendinde birikenden”

13 Metrekare Sanat Kolektifi, bir sanat ihbarıdır.

13 metrekarelik bir mekânda, sanat üreticilerini ve sanatseverleri buluşturma amacındadır.

13 metrekarede, kent ve mekân hafızasını sanatla buluştururken sanat üzerine düşünür, düşündürür ve üretimde bulunur.

Dev sanat galerileri, sinema ve konser salonlarında ticarileşerek “ayrıcalıklı” bir alana dönüşen kültür ve sanat işlerine karşı alternatif bir sanat anlayışıyla yol alan ve kâr amacı gütmeyen bağımsız sanat kolektifleriyle iş birliği yapar.

Günümüz iletişim ve sosyal medya araçlarıyla sanatın da yüz yüze olmaktan uzak, yabancılaşmaya açık bir alana dönüşmesinden duyduğu rahatsızlıkla izlenen, okunan ve fotoğraflanan hikâyenin içine şehir ve insan sesini fısıldama derdindedir.

Sanat üzerine düşünürken ve paylaşımda bulunurken ustalara saygı en önemli önceliğidir. Dünyaya sanatla bakan göze, çeken, çizen ele, duyguya, düşünen zihne borcunu sanat aracılığıyla yan yana gelmek ve sanat üzerinden bir tartışma platformu oluşturmakla ödeme niyetindedir.

Bu niyetlerle yola koyulan 13 Metrekare Sanat Kolektifi, ismini, derdini anlatmak için seçtiği 13 metrekarelik mekândan almaktadır. Kolektif Eylül 2017’de, Ömer Kılıç, Büşra Akgeyik, Zahit Mungan, Canan BUDAK, Hayriye Ataş, Deniz Tuzkan, ve Bektorya Özaltun tarafından Mardin’de kurulmuştur.

13 Metrekare Sanat Kolektifi;

  • Sanat konuşacak herkese açıktır.
  • 13 metrekarede 10×15 cm ebatlarında 74 adet fotoğraf sergilenebilir.
  • Belirli periyotlarda film ve fotoğraf okumaları yapar.
  • İzleyiciye ulaşma şansı bulamayan orta ölçekli bağımsız sanatçılarla dayanışma içinde olur, çeşitli etkinlik ve sergilerle onları destekler.
  • Çocuklar ve yetişkinlere yönelik sanatsal atölyeler yapar.